Juraj Bondra


  • Komplexná finančná analýza
  • Komplexný finančný plán
  • Investície
  • Financovanie bývania
  • Dôchodok
  • Životné poistenie
  • Neživotné poistenie

Nie je všetko zlato, čo v „šuflíku“ zapadá prachom...

Kde sa práve nachádzate na ceste za vašimi, nie len finančnými, cieľmi? Sú vaše existujúce zmluvy nastavené vo váš prospech alebo skôr v prospech finančných inštitúcií? Je možné platiť menej a získať viac?

Komplexná finančná analýza slúži ako odrazový mostík k definovaniu finančných cieľov a spracovaniu plánov na ich uskutočnenie. Mala by sa vykonávať pravidelne a produkty prispôsobovať aktuálnym potrebám.

Image

Ťažko si predstaviť takého generála, ktorý vyhráva veľkú bitku bez akéhokoľvek plánu, či stratégie.

Veľkou výzvou mnohých ľudí je prežiť život vo finančnej pohode alebo nezávislosti.

Ako dobre môže vyzerať váš život o 10, 20 či 30 rokov po finančnej stránke, ak podniknete určité kroky? Čo vás môže ohroziť? Koľko mesačne si musíte odkladať, aby ste dosiahli požadovanú rentu, alebo aby ste zaplatili deťom štúdium?

Finančný plán je tým komplexnejší, čím viac faktorov zohľadňuje. Čím lepšia stratégia bude zvolená, tým je väčšia pravdepodobnosť víťazstva.

Image

Prvýkrát som začal investovať v dvanástich rokoch. Dovtedy som svoj život premárnil.

Takto sa vyjadril jeden z najúspešnejších investorov na svete Warren Buffet. Ak by váš predok v roku 1900 uložil do akcií 1 dolár, v roku 2015 by vaša rodina mala „bez práce“ 325 dolárov.

Čas, ktorý ľudia venujú zarábaním peňazí môžu získať tým, že zamestnajú svoje peniaze. Takýmto spôsobom je možné vydať sa smerom k pasívnym príjmom a stať sa rentierom.

Samozrejme reč nie je o investičnom životnom poistení, ktoré na tento účel nie je vhodné.

Do čoho teda investovať ? Ako znížiť riziko pri investovaní pri zachovaní vysokého potenciálu výnosu? Kde sú najnižšie priebežné poplatky?

Image

Nie každý mal to šťastie, že sa narodil slimákom alebo korytnačkou.

Bývať vo vlastnom je snom mnohých z nás. Bývanie na úver už tak nie.

Ktorá banka preferuje presne takých klientov ako ste vy a u ktorej nepochodíte? Čo robiť, ak chcete na úrokoch preplatiť čo najmenej? Akú fixáciu si zvoliť a prečo?

To je len zlomok z vecí, ktoré sa pri financovaní bývania zvyknú riešiť. Ak máte čas a chuť, môžete čakať v radoch v bankách, prácne získavať informácie a kontakty, ktoré vám umožnia vyboxovať najvýhodnejšie riešenie.

Samozrejme, privilegovaní klienti toto robiť nezvyknú a radšej bezplatne využívajú služby profesionálneho makléra.

Image

Takmer všetci by sa chceli dožiť vysokého veku a prežiť dôstojný dôchodok.

Žiaľ, málokto tento cieľ dosiahne.

Ak by sme veci nechali ako sú doposiaľ, veľká časť nášho obyvateľstva bude na dôchodku trieť biedu.

Ľudia si neuvedomujú, aké nebezpečenstvo vplyvom demografie hrozí a ako nesmierne dôležité je reagovať včas.

Budúcnosť je správne nastavený II., III. a IV pilier. Spolu výrazne zvyšujú pravdepodobnosť zachovania štandardu aj v neskoršom veku.

Ako ste na tom vy? Máte to vo vlastných rukách alebo je váš dôchodok v rukách štátu, ktorý má z roka na rok na dôchodcu stále menej a menej peňazí?

Image

Mať poistku nie je to isté, ako byť naozaj poistený.

Poistenie je určené pre ľudí, ktorí chcú ochrániť seba a svojich blízkych pred takými životnými udalosťami, s ktorými by si len ťažko vedeli poradiť sami.

Drobné úrazy, ľahké choroby je často možné vyriešiť z úspor a ich poistenie tak nemá veľké opodstatnenie. Podstatnejšie je krytie závažných udalostí ako smrť (napr. v prípade hlavného živiteľa rodiny), invalidita, trvalé následky úrazu, závažné ochorenia a pod.

Pokiaľ nemá klient vybudovaný veľký majetok na možný odpredaj alebo pasívny príjem, vážna udalosť ho rýchlo zloží na lopatky.

Sú v živote dôležitejšie veci ako deti, rodina, či vlastné zdravie? Poistiť znamená chrániť.

Image

Nešťastie nechodí po horách...

Žiaľ sú prípady, kedy ľudia celý život dreli, zveľaďovali svoj domov a potom vplyvom jednej jedinej živelnej udalosti (blesk, požiar, povodeň) o všetko prišli.

Žiaľ stáva sa aj to, že človek nechtiac spôsobí škodu na majetku resp. zranenie druhej osobe. Rovnako sú to veľmi nepríjemné situácie, kde sa môžu škody vyšplhať na desaťtisíce až stotisíce €.

Jeden úder a pre väčšinu je zrazu K.O.

Alebo budeme veriť, že sa nám celý život nič vážne nestane, alebo obetujeme cca 10-15€ mesačne a riziko možnej veľkej škody prenecháme na poisťovňu.

Image